Vojaki morajo biti nenehno dobro telesno pripravljeni, zato je telesna vadba pomemben del njihovega vsakdana. Če želite tudi vi poskrbeti za svojo kondicijo tako, kot to počno naši vojaki, sledite osnovnim navodilom in treningu, ki so ga pripravili izkušeni trenerji v Slovenski vojski.
Šport v SV sestavljajo naslednje oblike gibalnih aktivnosti: kondicijska vadba, športna vzgoja in tekmovalni šport. Skozi vse te oblike gradimo vojake in vojaške kolektive, dvigujemo delovno storilnost in psihofizično pripravljenost ter skrbimo za boljše zdravje in počutje pripadnikov SV.
Kadar govorimo o psihofizični pripravljenosti, mislimo predvsem na razvitost dveh gibalnih sposobnosti, vzdržljivosti in moči. Ti dve sposobnosti predstavljata skupaj približno 80% delež kondicijskega stanja posameznika, zato imata v vadbenem procesu prevladujoče mesto. Vendar pa v fazi treninga ne smemo pozabiti na ostale gibalne sposobnosti (hitrost, koordinacija, gibljivost, ravnotežje, preciznost), ki hkrati pripomorejo k celostnemu razvoju posameznika in so odgovorne za izvedbo naših gibov. Vzdržljivost pojmujemo kot sposobnost učinkovitega obvladovanja aktivnosti brez upadanja njene učinkovitosti. Pod pojmom moči, ki se z vidika silovitosti deli na največjo, hitro (eksplozivno) in vzdržljivostno moč, dajemo v vojaškem usposabljanju prednost slednji (vzdržljivostni), ki se kaže kot dalj časa trajajoče premagovanje bremen in bremenitev.
Ko se poskušamo vrednotiti v stanju kondicijske pripravljenosti, so nam v pomoč različne tabele. Na podlagi testiranj lahko ocenite vašo aerobno vzdržljivost (tek na 3200 m), vzdržljivostno moč rok in ramenskega obroča (sklece) in vzdržljivostno moč trebušnih mišic (dvig trupa) ter si na podlagi tega izberete ustrezen vadbeni program.
Najustreznejši način testiranja je na atletskem stadionu, kjer 8 krat zaporedoma pretečete 400 metrsko razdaljo (1 krog) in pri tem poskušate teči ves čas v enakem tempu (enakomerno).
Pri testiranju sklec upoštevajte, da so dlani in stopala v širini ramen ter telo ves čas v iztegnjenem položaju. Test izvajajte s krčenjem rok do vodoravnega položaja nadlahti (vzporedno s tlemi), v izhodiščni položaj pa se vračate toliko časa, da iztegnete roke v komolcih. Test izvajajte 2 minuti, vmes pa lahko počivate na trebuhu ali kleče na kolenih.
Pri testiranju dvigov trupa ležite na vodoravni površini in imate noge pokrčene pod pravim kotom. Roke so prekrižane na prsih, z dlanmi na nasprotnih ramenih. Z nogami se lahko oprete v letvenik ali vas partner drži za stopala. Iz položaja leže na hrbtu se dvigujete v sedeči položaj, pri čemer se morate s komolci dotakniti stegen. V začetni položaj se spuščate toliko časa, da se z lopaticami dotaknete tal. Test izvajajte 2 minuti, vmes pa lahko počivate v zgornjem ali spodnjem položaju (leže na hrbtu).
Postanivojak.si © 2018 | Uredniški odbor | Pravna obvestila | Piškotki | MORS | Slovenska vojska | eUprava